Długie „życie” baterii w laptopie ? To możliwe !

Mówi się że obecnych baterii typu Li-ion w naszych komputerach nie trzeba formować lub popularnie mówiąc fotmatować ponieważ nie posiadają one efektu pamięci. Mimo wszystko warto jednak przeprowadzić proces uformowania. Laptop z którego został napisany ten post ma 7 lat . Jest to model samsung rc510. Znajdune się w nim oryginalna bateria – nigdy nie wymieniana. Obecny czas działania na baterii wyności 1,5h. Nowy trzymał do 3h. Tak więc przez tyle lat mamy spadek działania na baterii tylko 50% !

Zalecamy:

  1. Po rozpakowaniu laptopa i zamontowaniu baterii pracujemy na nim do momentu komunikatu o konieczności podłączenia źródła zasilania.
  2. Podłączamy zasilacz i ładujemy laptopa przez ok 8h. W tym czasie możemy wyłączyć laptopa. Najważniejsze aby był nieprzerwanie podłączony do prądu.
  3.  Po upływie 8h rozpoczynamy pracę na baterii aż do ponownego pojawienia się komunikatu o konieczności ładowania. Tym razem ładujemy laptopa przez 10h.
  4. Powtarzamy powyższy krok trzeci i ostatni raz zwiększając czas ładowania do 12h. Od teraz możemy ładować laptopa tradycyjnie.
  5. Pracujmy na baterii ! po naładowaniu baterii odłączmy laptopa od prądu. Bateria lubi być używana a przy okazji oszczędzimy trochę prądu.
  6. NIGDY NIE DOŁADOWUJEMY BATERII – jak odłączymy laptopa od zasilania dajmy mu się rozładować aż do komunikatu podłączania źródła zasilania. Doładowania baterii przyspieszają jej koniec.
  7. W przypadku konieczności długiej pracy na podłączonym laptopie do prądu po zakończeniu działań odłączamy go od prądu.